pcbilim

bilgisayar, oyun, donanım, yazılım
 
AnasayfaHOŞGELDİNİZAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 BİLGİSAYARIN ÖNEMİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
kings
Administrator
Administrator
avatar

Mesaj Sayısı : 209
Kayıt tarihi : 15/07/09

MesajKonu: BİLGİSAYARIN ÖNEMİ   Çarş. Tem. 15, 2009 9:21 pm

Günümüzde iş yerlerinin tamamına yakınında bilgisayar kullanılmaktadır. Özel işyerlerinden, devlet dairelerine; muhasebe ve mühendislik bürolarından, fabrikalara; otellere; askeri kurumlardan üniversitelere, hastanelere, okullara kadar bütün iş yerlerinde işlemler bilgisayarlarla yapılmaktadır. Bu alanlarda bilgisayarı doğru ve hızlı şekilde kullanılabilen personele olan ihtiyaç, gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü teknoloji, gün geçtikçe gelişmektedir. Bir yığın karmaşık işlem, bilgisayarlarla daha kolay şekilde ve kısa zamanda yapılmaktadır.
Telefon, faks hizmetleri, tasarımlar, bütün kayıtlar ve güvenlik sistemleri artık bilgisayar sayesinde yapıldığından, “ Bilgisayarın önemi” daha iyi anlaşılmaktadır. Bütün kamu kurumlarında ve özel kurumlarda bilgisayar kullanımına bu kadar hızlı bir geçiş varken bu gelişmenin dışında kalmak mümkün müdür? Elbette ki hayır. Bu durumda bilgisayar öğrenmek isteyenleri öğrenciler, meslek sahipleri ve mesleği olmayanlar olmak üzere üç ana grupta inceleyebiliriz:
1. ÖĞRENCİLER : Günümüzde ilköğretimden, yüksek lisans ve doktoraya bütün eğitim – öğretim kademelerindeki öğrenciler bilgisayar öğrenmek ve kullanmak zorundadırlar. Artık öğrenciler, ciltler dolusu ansiklopedileri ve bir yığın kitabı karıştırmak, incelemek yerine, bilgisayardan ses ve görüntülerle istediği konuyu öğrenebilmektedirler. Piyasada hemen her ders ve konuyla ilgili, çok ciddi şekilde hazırlanmış; kullanımı pratik, binlerce CD var. Ayrıca İnternet siteleri de her konuda yığınla bilgi, malzeme ve kaynakla doludur. Dolayısıyla, öğrencilerin bilgisayar öğrenmeleri zorunluluktur.
2. MESLEK SAHİPLERİ : Hangi meslekten olursa olsun artık herkes bilgisayar öğrenme zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Birkaç örnek verecek olursak :
Bir avukat, hukuk mevzuatındaki değişiklikleri ve mahkeme kararlarını İnternet’ten veya CD’lerden takip edebilirler. Yazışmalarını bilgisayardan yapabilir. Artık dava dilekçelerine tekrar tekrar yazmadan, bilgisayardaki konuyla ilgili şablonları kullanabilirler. Müvekkillerin dosyalarını ve kişisel bilgilerini, istediği anda ekranından izleyebilir.
Bir MÜHENDİSveya MİMAR, rapidoyla ve bin bir zahmetle yaptığı çizimleri artık yapmak zorunda değildir. Aydıngere çizilmiş hatalı çizgileri jiletle kazıma ve düzeltme zahmetinden kurtulabilir. Çünkü ayrıntılı çizimler ve karmaşık hesaplamalar, bilgisayar ortamında, üstelik her türlü alternatifte sunularak yapılabilmektedir. Bir mühendis bilgisayarını açarak önceden kaydettiği projesini veya proje dosyasını inceleyebilir, istediği kısmı düzeltebilir, istediği planın çıktısını alabilir.
Bir EĞİTİMCİ, her sınavda sorularını yeniden yazmak zorunda olmadan ve yeni sorular ekleyerek mükemmel bir soru bankası oluşturabilir. Üstelik alanı ile ilgili gelişmeleri İnternet’ten takip edebilir.
Bir MUHASEBECİ veya MALİ MÜŞAVİR , defterlerini ve işyerlerinin bütün faturalarını bilgisayarına kaydedebilir. Aylık ve yıllık hesaplarını hatasız yapabilir, mevzuattaki değişmeleri ve gelişmeleri İnternet’ten takip edebilir. İstediği anda sonuçlarını yazıcıdan çıktı alabilir.
BANKA ÇALIŞANLARI , bütün hesaplarını bilgisayar sayesinde hatasız kapatabilir ve mesaisini huzur içinde zamanında bitirebilir.
Her hangi bir İŞYERİ SAHİBİ , iş yerindeki bütün mal ve emtia dökümünü, faturalarını ve müşteri bilgilerini bilgisayarına yükleyebilir ve bütün bu bilgilere bir iki parmak hareketiyle ulaşabilir. Ayrıca İnternet üzerinden ülke içi ve ülkeler arası mal ve hizmet alım satımı yapabilir, müşteriyle direkt irtibat kurabilir.
Bir KAMU GÖREVLİSİ, iş yerinin bütün işlemlerini on-line olarak bilgisayarlarla yapabilir ve bilgisayar operatörü kadrosuyla ek ücrette alabilir.
Bir HEKİM , alanı ile ilgili yeni gelişmeleri İnternet’ten talip edebileceği gibi hastalarının durumunu da bilgisayar kayıtlarından daha sağlıklı takip edebilir.
Kısaca her meslek grubundan insanlar, mesleklerine uygun programlarla mesleki bilgilerini geliştirebilmekte, İnternet’ten alanlarındaki gelişmeleri takip edebilmekte ve kendi mesleklerindeki diğer insanlarla İnternet üzerinden tanışarak yeni bilgileri paylaşabilmektedirler. Böylece karşılaştığı mesleki bir sorunla ilgili olarak bir kişi, İnternet üzerinden diğer meslektaşlarıyla tartışabilmekte ve onlardan yardım alarak sorununa çözüm bulabilmektedir.
Meslek sahibi insanların bu imkanlardan yararlanmaları hem bir zorunluluk hem de kendilerini geliştirebilmeleri ve terfi etmeleri için önemli bir fırsattır.
3. MESLEĞİ OLAMYANLAR : İlköğretim mezunu veya bir üniversiteyi kazanamayan ya da bitiremeyen lise mezunu bir insanın yapabileceği meslek ne olabilir?
Bu insanlar için bilgisayar, adeta bir kurtarıcıdır. Zira meslek sahibi insanların bile işsiz olabildiği günümüzde, bilgisayarı tüm konularıyla çok iyi öğrenmek, meslek sahibi olamayan bir insan için çok ciddi bir şanstır. Pek çok insanın bilgisayar ve bilgisayarlı muhasebe eğitimleri alarak şirketlerin ön muhasebe departmanlarında çalışmaya başladıklarını; bilgisayar ve programcılık eğitimi alarak bilgilerini üst düzeye çıkarıp bilgisayar ve İnternet firmalarında çalıştıklarını biliyoruz. Ayrıca, yapılmakta olan devlet memuru seçme sınavlarından sonra, sınavı kazananlardan bilgisayar bilgisi ve bunu belgelendiren kurs sertifikası istenmektedir. Bu belge ve bilgi, bu insanların iş bulması için oldukça gereklidir.
Bütün bunlara ek olarak şunları da göz önünde bulundurmak gerekmektedir : Günümüzün dünyasında bütün kamu ve özel işyerlerinde bilgisayarın bu kadar yaygınlaşması sonucunda, gerek Türkiye’de ve gerekse gelişmiş ülkelerde her yıl bilgisayarı iyi kullanan veya bilgisayar programcılığı konusunda iyi eğitim almış insanlara duyulan ihtiyaç, her ülkede yüz binlerin üzerine çıkmıştır. Bugün Amerika ve bazı gelişmiş ülkeler, her yıl, çok ciddi sayıda bilgisayarda yetişmiş insanı vatandaşlığa kabul etmekte ve ihtiyaç duyduğu bu yetişmiş insan gücünü ekonomisine kazandırmaktadır. Özet olarak bilgisayarı öğrenmek, hem maddi hem de toplumsal statü gereği bir tercih değil, bir zorunluluktur. 7-8 yaşlarındaki çok meraklı ve zeki çocukların bilgisayar kullandığı toplumumuzda, bilgisayar bilmeyenler cahil olarak kabul edilmektedir.Çocuk Eğitiminde Bilgisayarın Önemi

· Çocukların eğitim kurumlarında geliştiremedikleri yeteneklerini geliştirmeleri için imkan tanımaktadırlar.

· Eğlendirerek öğrettikleri için çocukların sıkılmadan bilgilenmesi sağlanmış olur.

· Bilgisayar ile ilk sıcak yakınlaşmaları sağlanmış olur, farkında olmadan bilgisayar kullanmanın temel mantıklarını öğrenmeleri sağlanmaktadır.

· Sonuçta eğlenmek onların da hakkı, mutlaka vakitlerini güzel geçirmeliler.

· Okullardaki eğitim ile paralel ve doğru uygulanmış bir eğitim çocukların gelişimini hızlandırmaktadır.

Alıntıdır.....
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://pcbilim.allgoo.net
 
BİLGİSAYARIN ÖNEMİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
pcbilim :: BİLGİSAYAR :: Bilgisayar İle İlgili Konular-
Buraya geçin: