pcbilim

bilgisayar, oyun, donanım, yazılım

AnasayfaHOŞGELDİNİZAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Pardus İşletim Sistemi

YazarMesaj
kings
Administrator
Administrator

MesajKonu: Pardus İşletim Sistemi   C.tesi Tem. 18, 2009 11:29 pm

Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkan verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenlerden dolayı PARDUS işletim sistemi kurulmuştur.

PARDUS'un kelime anlamı Anadolu Pars'ı'dır. Bu işletim sistemi, Türkiye Bilim Teknik Araştırma Kurumu TÜBİTAK tarafından Ulusal Dağıtım Projesi kapsamında geliştirilmiş, Linux temelli, ulusal işletim sistemidir. Bu işletim sistemi tamamıyla Türkçe bir işletim sistemidir ve aynı zamanda ilk Türk işletim sistemidir.

PARDUS İşletim sisteminde Windows işletim sistemlerinde olan özelliklerinin hemen hemen tamamı bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması, kullanıcının üzerinde gerekli değişiklikleri yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu yönüyle kullanıma elverişli bir işletim sistemidir. Aslında bu işletim sistemi LINUX işletim sisteminin devamı gibi düşünülebilir. Birçok özelliği LINUX desteklidir.

Pardus İşletim Sistemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak