pcbilim

bilgisayar, oyun, donanım, yazılım

AnasayfaHOŞGELDİNİZAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Windows İşletim Sistemleri

YazarMesaj
kings
Administrator
Administrator

MesajKonu: Windows İşletim Sistemleri   C.tesi Tem. 18, 2009 9:39 pm

Windows işletim sistemleri microsoft firmasının ürettiği işletim sistemleridir. Günümüz bilgisayarlarının çoğunda bu işletim sistemleri ve bu işletim sistemlerinin türevleri kullanılmaktadır. Grafik tabanlı işletim sistemleri oldukları için kullanılışlı bir yapıya sahiptirler. Genel olarak bu işletim sistemlerinin çok işlemli bir yapıları vardır. Fakat kullanıcıları tek kullanıcılı ya da çok kullanıcılı olabilecek şekilde türleri bulunmaktadır.

Bunların yanında uzun dosya isimlerine izin verebilmektedir.(255 Karakter). Bu işletim sisteminin diğer işletim sistemlerinden önemli bir farkı ise, Fare kullanımına olanak sağlamasıdır. Yani mouse ile sağ tuş yapılabilmektedir.

Şimdi bu işletim sistemlerinin çeşitlerini ve kısaca yapılarını inceleyelim.

Windows 95
Microsoft, Windows 95 sürümü ile bir çok yenilik gerçekleştirdi. Bu sürüm microsoft işletim sistemlerinde görsel bir arayüz sunan ilk işletim sistemi oldu.

Ancak bilgisayar kullanıcısı olarak bu işletim sistemiyle pek çalışmadık. Çünkü eski olması ve yeni sürümlerinin bulunması ilk nedenler olarak gösterilebilir.

Windows 98

Windows 98 ,95 sürümünden sonra geliştirilen bir sürümdür. Bu sürümde 95 sürümüne oranla daha çok görsellik bulunmaktadır. Windows 98 temelde bilgisayar kullanmayı kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir işletim sistemidir.

Aynı anda birçok programı kullanabilir, elektronik posta gönderebilir veya internet’e bağlanabilirsiniz.

32 bitlik güvenli bir mimariye sahip olan Windows 98, yeni donanım teknolojileriyle geliştirilmiş olan bütün aygıtları desteklemektedir. Windows 98 her türlü kullanıcıya değişik üstünlükler sağlar.

Windows 2000
Windows 2000 sürümü işletim sistemi alanında önemli bir adımın ürünü olmuştur. Çünkü bu işletim sistemi, şu anki kullandığımız işletim sistemlerine geçişin bir dönüm noktası olmuştur. Özellikle en kolay windows sürümü olması, bunun yanında

Windows 2000 Professional
Windows 2000 Server
Windows 2000 Advanced Server
Windows 2000 Datacenter Server

gibi türevlerini barındırmasıyla kullanıcıya birçok yönden avantaj sağlamaktadır.

Windows XP
Microsoft, XP versiyonu ile çığır açmıştır. Öyle ki Windows'un XP'den sonraki sürümleri bile XP kadar tercih edilmemektedir. Gerek görsellik olsun, gerekse kullanım kolaylığı olsun birçok avantajı içinde barındırmaktadır.

Microsoft, 2001 yılında piyasaya sürdüğü ve halen en yaygın kullanılan işletim sistemine İngilizce'de "deneyim" anlamına gelen experience'nin kısaltması olan XP adını verdi. Bu yüzden XP işletim sistemi için de aynı zamanda Kurtarıcı Windows da denilmektedir.

Windows XP'nin 32 ve 64 bit versiyonları bulunmaktadır. Ayrıca XP, birçok servis paketi de sunmaktadır.

Ayrıca uzmanlar XP'nin bu kadar çok talep görmesinin nedenini sonraki yıllarda piyasaya çıkan sürümlerin sorunlarına bağlıyorlar.

Windows VISTA
VISTA işletim sisteminin getirdiği en büyük ve en ilginç yenilik şüphesiz 3 boyutlu tasarımı olmuştur. Bu arayüze Aero arayüzü denilmektedir. Fakat yine de bu özelliği onu kullanıcıları tarafından eleştirilmesine engel olamamıştır.

VISTA daha fazla görsel içeriyor; fakat, kullanımı konusunda oldukça sıkıntı yaşatıyor. Özellikle diskte daha fazla alan kaplaması, sistem performansını yavaşlatması onun kullanıcıya yaşattığı zorlukların başında gelmektedir.

İşletim sistemi içerisinde dâhili olarak bulunan anti-casus yazılım aracı, Windows Defender diye bir program bulunmaktadır. Internet Explorer'ın geliştirilmesiyle, pop-up pencerelerle gelen saldırıların önlenmesi bu program sayesinde gerçekleşiyor. Fakat kullanıcılar VISTA için ;"Microsoft daha kötüsünü çıkarana kadar en kötüsü bu" görüşünü dile getiriyorlar.

Windows İşletim Sistemleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Vücudumuzda SistemLer Fen biLgisi
» Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak